Sipariş ve Destek:

0232 446 02 46

Marka

Stok

Sırala

Uzunluk Ölçü

Kategori Markaları

Tümünü Temizle

Sıralama:

STOK BELİRTİLMEDİ

STOK SORGULAMA İÇİN TIKLAYINIZ.

MÜŞTERİ TEMSİLCİLERİYLE İLETİŞİME GEÇİNİZ

  • TELEFON

Yukarıdaki bağlantılara tıklayarak stok hakkında bilgi talep edebilirsiniz.

Hortum Led Ara Birleştirme Aparatı
%19İndirim
25.20TL
31.14TL

azaltmak tarafından denemek rgb led 5mm - finncommoly.comLed Işık Nedir?

        Son zamanlarda hemen hemen her sohbette adını sıklıkla duyduğumuz, sınırsız kullanım alanına sahip olan, görsel olarak etkileyici tasarımların yapılabildiği, ışık kaynağına ihtiyaç duyulan her alanda artık kullanımı çok yaygın olan Led nedir? Günümüz teknolojisin ötesinde bir hızla gelişen ve gelişmeye devam eden bu teknoloji nasıl ortaya çıkmıştır. Kullanım alanları nerelerdir? Bu konuya en temelden başlayarak açıklama getirelim.

LED, yarı iletkenler sınıfından bir diyot ürünüdür. Bu diyotu diğerlerin ayıran özellik ‘’içinden akım geçtiğinde ışık yayar’’ özelliğini olmasıdır. LED bir isim kısaltmasıdır. Light-Emitting Diode  yani Işık Yayan Diyot anlamına gelmektedir.  Türkçe’ de yazıldığı gibi okunmaktadır. İngilizce telaffuzu LED (el-i-di) olarak yapılmaktadır.  LED diyotlar önceleri hepimizin bildiği ve hala daha kullanımda olan uzaktan kumandaların alıcıya komut göndermesini sağlayan diyotlar ile kullanılmaya başlanmıştır. Bu kızıl ötesi LED diyotlarının gücü çok düşüktü ve yalnızca kırmızı ile sınırlıydı. Daha sonra otomotiv sektörü öncülüğünde makine sektörlerinde gösterge panellerinde kullanılmaya başlandı. Üreticiler LED ürünlerinin neden çok avantajlı olduğunu bu şekilde açıklıyor.

LED diğer akkor flaman ampul ürünlerine göre çok avantajlı çünkü;

%500 e varan enerji tüketim tasarrufu sağlıyor.

Üretim maliyetleri cam ampul ürünlerine göre daha ucuz.

Kullanım ömürleri cam ampul ürünlerine göre 10 kat daha fazla ve ürün malzemesi cam ürünlere göre daha dayanıklı.

Isı yayılımı çok düşük düzeydedir. Bu hem ürünün kendi kullanım kalitesini hem de bağlantılı olduğu diğer elektronik ekipmanları olumlu yönde etkilemektedir.

Düşük ısı yayılımına sahip LED ürünleri eski tip aydınlatma ürünlerine göre küresel doğaya pozitif etki sağlamaktadır.

Yakın geçmişte kullanmakta olduğumuz Tasarruflu Ampuller gibi içinde neon gazı türevi kimyasal maddeler barındırmaz. Bu sebeple insan sağlığı açısından LED ürünleri daha güvenlidir.

Düşük akım ile ışık yayan LED ürünleri elektrik sistemi ve insan arasındaki kullanım alanını daha güvenli hale getirmektedir.

Örnek vermek gerekirse, Direkt elektrik prizine takarak çalıştırdığınız bir LED ürününü el alalım. Bu ürün her ne kadar direkt prizden aldığı elektrik ile çalışıyor gibi görünse de cihaz için de priz elektriğini LED voltajına düşürücü, dengeleyici bir enerji besleme kartı bulunmaktadır. 220 volt olarak çalıştırdığınız LED ürünü aslında 70 volt olabilir. Piyasada üretilmekte ve kullanılmakta olan birçok farklı voltaj değerlerinde çalışabilen LED ürünleri vardır.

En çok bilinen türleri 5v, 12v, 24v, 48v, olan LED ürünleridir. Kullanım alanına ve projelere göre çok farklı voltaj değerlerinde çalışabilen LED ışık ürünleri mevcuttur.

 

      saçmak kemik yarımküre what is led chip - marinestudentvisa.com         

 Genel olarak kullanılan SMD LED Modelleri Nelerdir ?

 

2835 SMD : Aydınlatma sektörü için bilinen ilk modeller arasındadır. Kullanıcı deyimiyle Tek Çip LED olarak adlandırılmaktadır.

5050 Smd : tüm kullanıcıların yakından tanıdığı 5050 Smd kullanıcı deyimiyle 3 Çipli Led olarak adlandırılmaktadır. 2835 te bulunan led çipinin 3 adetinin bir araya getirilip tek çip içine yerleştirilmesiyle oluşur.

5050 RGB : Tek smd içinde renk değiştirebilen led diyotlar 5050 smd led ürünüdür.

İçindeki 3 adet çipin her biri farklı renklerdir. Red, Green, Blue yani Mavi,Yeşil, Mavi bulunmaktadır.

Bu 3 ana rengin birbirleriyle karışarak diğer renkleri elde etmemizi sağlar. Tıpkı boya mantığı gibidir. Kırmızı ile sarı boyayı karıştırınca turuncu renk elde etmemizle aynı mantıkta çalışmaktadır.

5630 – 5730 SMD: Diktörtgen şekline sahip ışık gücü verimli olan LED Çiplerindendir. Boyut avantajından dolayı PCB alanına daha fazla ürün sığdırarak , yüksek  ışık verimli ürünler üretilebilmektedir. İki ürün arasında gözle ayrıştırılamayacak kadar fark vardır. Bu fark ışık gücündeki fark olarak yansımaktadır. 

4040 SMD: Son zamanlarda sıklıkla kullanılan 5050 SMD’nin yerini almakta olan LED diyottur. Boyut ölçüsünün 5050’ye göre daha küçük olması ‘’tek çipli LED ‘’ yada ‘’ışık gücü daha düşük LED algısı yaratmaktadır. Fakat bunların tam aksine küçük boyutlarına rağmen 5050 LED’e göre ışık yayılımı ve lümeni daha fazladır. Gelişen teknolojiyle birlikte önümüzdeki dönemde daha küçük LED Çipleriyle daha çok ışık gücü alabileceğimiz ürünlerin üretileceğine inanıyoruz.

4014 SMD : En küçük ve ince boyuttaki LED çiplerinden biridir. Boyutuna göre yüksek verimli ışık gücüne sahiptir. Tane olarak kıyaslarsak diğerlerine göre daha düşük ışık gücü olsa da, boyut avantajından dolayı daha fazla LED’i bir araya getirerek çok daha yüksek ışık gücüne sahip ürünler üretilebilir. Bu ürünü fazla adette kullanarak daha verimli bir aydınlatma gücüne ulaşılabilir.

Tavsiye;

LED Ürünlerinin Işık Gücü Yalnızca LED Çipinin Modeline göre belirlenmemektedir. Örnek olarak Her 5050 LED çipinin ışık yayılım gücü aynı olmayabilir. Önemli olan Kullandığınız ürünün Watt değerini dikkate almanızdır. Ve daha önemlisi ürün satın aldığınız kurumun bu konuda yeterli bilgiye sahip profesyonel ve güvenilir kişiler/firmalar olduğunu mutlaka önemseyin.

%100 GÜVENLİ ALIŞVERİŞ

Tüm alışverişlerinizde güvenle ödeme sağlayabilirsiniz.

HIZLI TESLİMAT - KOLAY İADE

Stoktan Hızlı Teslimat, Kolay İade Seçenekleri

KREDİ KARTIYLA ÖDEME VE TAKSİT SEÇENEKLERİ

Tüm alışverişlerinizde kredi kartınızla ödeme yapabilirsiniz.

7X24 BİZE ULAŞIN

Uzman E-Ticaret personelimize her zaman ulaşabilirsiniz.

Kampanya ve indirimlerden haberdar olun.

Size yardımcı olmamızı ister misiniz?

X

Alışveriş deneyiminizi iyileştirmek için yasal düzenlemelere uygun çerezler (cookies) kullanıyoruz.

Detaylı bilgiye Aydınlatma Metni sayfamızdan erişebilirsiniz.